Istorie Aprilie 26, 2014

Istoria bisericii din  acest  sat incepe cu  secolul XVIII cand se construieste aici ,de  niste calugari,in mijlocul padurilor ce existau, o bisericuta de lemn ,care a dainuit pana la anul  1806,cand s-a construit pe acelasi teren ,devenit ascum ograda proprietatii boieresti,o noua biserica,de asta data din piatra si  a carei temelie rezida si  astazi la actuala biserica.

Intre anii 1929-1933 ,la initiativa pr Ioan Danalache biserica a fost  demolata pana la mijlocul  ferestrelor, apoi s-au inaltat  zidurile exterioare ,s-a construit  bolta si s-a inaltat si clopotnita cu patru metri.Sub aceasta forma exista si  astazi.

Biserica este construita din  ziduri  groase – 1 metru- din caramida,pe temelie de piatra si  acoperita cu  tabla.

Pentru biserica veche ce a existat pana-n 1929 au  figurat drept ctitori : Petru Cazimir,Pavel Stoianovici  si Iosif Uhrinovschi,dar  adevaratul ctitor al actualei biserici este poporul ,credinciosii din  acest  sat,care intre anii 1929-1933 au contribuit masiv la acoperirea cheltuielilor restaurarii  ce s-au ridicat la valoarea de 1.400.000 lei .

Curtea bisericii este spatioasa -8452 mp- si gazduieste cimitirul ,care este proprietate a  parohiei primit ca donatie din partea lui Petru  Cazimir  .

In mijlocul curtii apare majestuos biserica in  forma de cruce treflata,formata dintr-o nava mare cu absida circulara ,altar in  forma de semicerc si pridvor.In fata pridvorului se afla un mic portic format din  doi  stalpi ,deasupra caruia se afla un  fronton dreptunghiular care are in  varf o  cruce de fier frumos lucrata.Deasupra pridvorului se  inalta clopotnita, in forma de prisma cu baza patrata ci  colturile tesite,acoperisul in  forma de ceapa ,iar deasupra o cruce de fier ancorata cu lanturi.O asemenea cruce se afla si  deasupra altarului .Biserica are 5 ferestre mari si  2 mici ,iar clopotnita 2 mari si 2 in  forma circulara.Decoratia exterioara a bisericii este bogata.

Interiorul este pictat integral intre anii 2010-2013 in tehnica ad seco de catre pictorul Rotaru Alexandru .Tot in  aceasta perioada a fost  realizata refacerea tencuielii interioare, sf masa , s-au  cumparat policandre, s-au  refacut trotuarele, lumanararul  precum si instalatie termica centralizata.

Sunt multi cei care au  ajutat dar din pricina  multimii numelor ,Domnul Dumnezeu sa-i  pomeneasca in Cartea Vietii,cea pururea deschisa in  ceruri.

Slava lui  Dumnezeu pentru  toate,iar  tuturor celor care si-au  jertfit timpul, dragostea si  agoniseala pentru acest  sfant  locas-adanca recunostinta, aleasa pretuire si  vesnica pomenire in  vecii  vecilor .Amin.